esmaspäev, 13. mai 2013

Uudiskiri nr 45

Tere head sõbrad!

Algas kiire külvi- ja istutusaeg, ka OTT-i piimaandjad ja munejad on värskest rohetoidust väge juurde saanud. Lisandunud on piimatoodete, sh värske vadaku otsetellimise võimalus Pajumäe talust, kus ei püüta piima valgemaks ega lahjemaks teha. Sportlastel, aga ka usinatel maaharijatel tasub musklivalu ennetamiseks pärast kehalisi tegevusi rüübata klaasike vadakujooki - pidavat lihasvalud ära hoidma.

Saabuvad sündmused
  • 25. maist 12. oktoobrini 2013 toimuvad Viljandis üle laupäeva vanakraamiturud, kus on võimalus, et ka OTT tootjad pakuvad oma toidukaupu. Turgu peetakse õues, põhikoht on vanalinnas Raekoja platsil ja Laidoneri pargis. Vaid Hansapäevade ajal 8. juunil kaubeldakse vanakraamiga Lastepargis. Kuupäevade kaupa leiad turgude toimumise ajad OTT-i blogi vasakus paanis asuvast viitest “Sündmused 2013”. Samasse lisandub vastvalt korraldamise käigule ka info talukülastuste, talgute, seminaride kohta.

Kauplemine
16. mail on kaubakohtumistel kohal:
  • esmakordselt - Pajumäe talu. Hinnakiri Viljandi tellijatele SIIN. Lisaks hinnakirjas loetletud toodetele saab Pajumäe talust tellida ja osta vadakut. 1 liitri letihind on 90 senti. Saab ka 5l ja suuremates kogustes, siis hind 1 liitri kohta odavam. Väike tops (250ml) maitserohelisega liha marineerimiseks maksab 50 senti. Mahepiima headusest ja vadaku väärtusest rohkem infot uudiskirja lõpus. Seekordsed tellimused esitada teisipäevaks, 14. maiks aadressil sirje@pajumae.ee
Tooteid saab osta ka Pajumäe müügipunktist Viljandi turuhoonest, mis on avatud E-L 8.00-15.00
  • taas - Raismikuoja talu kaubad: mahedad teraviljatooted, seemned, külmpress-õlid, mida palume tellida soovitavalt e-posti teel: raismiku@hot.ee. Kontakttelefon on 5646 7286, Märtin Rõõmusaar. Soodsamaks on läinud nisu-, rukki- ja odratoodete hinnad. Pakkumises nüüd ka manna. Uut hinnakirja vt SIIT.
Tudraõli on suurepärane halva kolesterooli vähendaja ning sinepiõli tõhus valutavate lihaste-liigeste peale määrimiseks. Mõlemad maitsevad mõnusasti vürtsikalt ja sobivad toorsalatile lisamiseks. Kaubad toob kohale Kadri Kontkar Kaatarusaare talust.
  • Kaatarusaare talu. Mõnusaks näksimiseks sobib tahe mustsõstramaius, 2€ karp. Oma hernepeenra rajajatele soovitab Kadri herneseemet “Gribovi varane”: sort madal, maitsev, paki hind 50 eurosenti.
Tellimine: Kadri Kontkar, kadrikontkar@hotmail.com, tel 53 480 632. Hinnakiri SIIN.
  • Samuti Siili Äri, Ahjuoja talu ja teisedki, kellelt on kaupu tellitud

Sepa Mahetalu (gurmee-piimatooted, jäätis) kaubapäevad kevadel-suvel Viljandis on:
23. mai, 6. juuni, 20. juuni, 11. juuli, 8. august, 29. august. Kaupade tellimine 1 nädal ette.
Tõrvaaugu talu tuleb oma mahetatratoodetega Viljandisse uuesti juuni lõpus või juulis 2013.

Uus tootja
Alates maist 2013 liitub Viljandimaa toiduvõrgustiku OTT tootjaskonda Pajumäe talu, kes tuleb esmakordselt kaubakohtumisele 16. mail. Tellimused esitada teisipäevaks, 14. maiks e-posti aadressil sirje@pajumae.ee
Tooteid saab osta ka Pajumäe müügipunktist Viljandi turuhoonest, mis on avatud E-L 8.00-15.00

Pajumäe talu on mahe talu, mille tooted on kohupiim, kohupiimakreemid, jogurt, kodujuust, vadak ja toorpiim. Tootjast ilmus artikkel ajalehes Sakala 7. mail 2013, vt SIIT.

Pajumäe talu toodangut kasutavad Abja-Paluojas Kilpkonna Trahter, Haigla, OÜ Ermamaa; mujal Viljandimaal ja üle Eesti veel Ala Põhikool, Aruküla Waldorfkool, Karula Hooldemaja, Kohila Pagarikoda, Toosikannu Puhkekeskus Kärula vallas, Mõisaküla Lasteaed, Carlos Cafe Paikusel, Männiku Metsatalu Paistu vallas, Pühajärve Spa Hotell, Sindi Lasteaed, Lasteaed Lillelapsed Viimsis, Harmoonikum Viimsis, Waldorfkool Viljandis.

Pajumäe talu varustab piimatoodetega ka Nõmme mahetoidu tarbijaringi OTT, nende e-poodi vt http://www.otsetarbijale.eu/epood.

Mahepiim ja vadak
Mahepiima erinevus tavapiimast (tavapiimaks nimetatakse tänapäeval intensiivtootmise lehmade pastöriseeritud piima, mida saame osta poest kilekottides ja pappkarpides).

Mahepiima lüpsvate lehmade pidamistingimused on loomasõbralikumad. Loomade heaolu on oluline. Nad on vabapidamisel, neil on jalutusalad ja suvine karjatamine on kohustuslik. Neil on tugevam immuunsüsteem. Loomad on tervemad, neil on vähem stressi.
On tähele pandud ja rahvatarkus ütleb, et lehm „lüpsab suust“. Söödad on olulised. Mahepiima tootmiseks kasutatakse vaid mahesöötasid, mille kasvatamisel ei ole kasutatud mineraalväetisi ja taime- ning putukamürke. Loomaorganismis ja piimas ei ole herbitsiidide ja pestitsiidide jääke.
Söötades ei kasutata antibiootikume ega sünteetilisi preparaate. Saame „dopinguvaba“ piima, mis on eriti oluline, kui meil on probleeme allergiaga.
Loomade karjatamine ja rohusöötade suur osatähtsus ning jahvatatud rapsi söötmine talvel suurendavad kasulike rasvhapete, E-vitamiini ja karotenoidide sisaldust piimas. Maaülikooli teadlased leidsid, et oomega-6 ja oomega-3 rasvhapete suhe oli 2,3 korda mahepiimas väiksem kui tavapiimas (Ragnar Lemming, Mahepõllumajanduse Leht nr.43-2008; Darja Matt; Viljar Veidenberg, Ivi Jõudu, Indrek Tamm, Mahepõllumajanduse Leht nr.53-2010). Seega on mahepiima rasv oluliselt tervislikum tavapiima rasvast. Võib-olla on oomega-3 rasvhapet mõistlikum saada piimast, kui munadest. Tervislik piim on eriti oluline kasvueas lastele ja imetavatele emadele. Sellest tarbijate teavitamine on tänuväärne.
Mahepiima tervislikkuse säilitamine tagatakse ka mahetoodetes – Pajumäe jogurtis, kohupiimas, võis ja juustus. Seda tänu mahepiima mahetöötlemisele ja ära hoides piima struktuuri muutusi, vältides transporti ja homogeniseerimist.

Vadak
Vadak on juustu ja kohupiima tootmise kõrvalsaadus – vedelik, millest on välja kurnatud kalgenenud piimavalk kaseiin. Iga kilogrammi juustu valmistamisel saadakse 8–10 liitrit vadakut. Vadak on vesine (5% kuivainet), rohekaskollase värvusega vedelik. Kuivaine põhikoostisosaks on piimasuhkur laktoos, millele lisanduvad mineraalsoolad, jääkidena leidub piimarasva ja vees lahustuvaid valke (0,5%). Vitamiinidest jäävad vadakusse veeslahustuvad B-rühma vitamiinid. Vadakust toodetakse rafineeritud piimasuhkrut ning vadakuvalgu kontsentraati, mis on hinnaline lastetoitude algaine.
Varem kasutati vadakut peamiselt loomasöödana, tänapäeval toodetakse vadakust erinevaid lisasaadusi, mida kasutavad toorainena keemia-, farmaatsia-, kosmeetika- ning toiduainetööstus. Vadakupulbrit kasutatakse küpsiste, kommide, šokolaadi, jäätise ja kookide valmistamisel. Vadakuvalgust tehakse munavalgeasendajat ja vadakujooke. Mozzarella juustu tootmise kõrvasaadusena saadud vadakust valmib vadakukohupiim ricotta. Vadakuvõi on kondiitritööstuse tooraine. Samuti on võimalik vadakule täispiima lisades valmistada sellest uuesti juustu.
Kõrge biosaadavusega vadakuvalkudest (beeta-laktoglobuliin, alfa-laktalbumiin jt) tehakse kulturistide seas populaarseid toidulisandeid.Lisaks sellele on vadakuvalgud bioloogiliselt täisväärtuslikud valgud. Vadaku baasil toodetakse ka probiootiliste bakteritega fermenteeritud jooke. Vadakut saab kasutada pagaritoodetes, nii lisatakse neisse väärtuslikku valku ja kaltsiumi.
Pajumäe kohupiima vadakule annab lisaväärtuse ka see, et tegemist on mahevadakuga. Kuna kohupiima vadak on hapukam, kui juustu vadak, sobib ta imeliselt erinevate lihade marineerimiseks. Muidugi võib juua ka nii sama klaasi päevas.

Rõõmsate kohtumisteni!

Viljandimaa toiduvõrgustiku OTT toimkond
viljandiott@gmail.com

Kontaktid:

e-post viljandiott@gmail.com
elektrooniline kontaktvorm